Харесвам простите ястия, с малко съставки и наситени вкусове. Следва една проста и непретенциозна, но изключително вкусна рецепта, която зная от моята майка – обикновена картофена салата с червен лук.
Зимна картофена салата
Тази салата у дома се приготвяше предимно през зимата с произведени в нашата градина картофи и лук. Обикновената картофена салата е ястие, което доставя зеленчуци на трапезата през сезона, когато те са оскъдни.
Разнообразие от добавки към обикновената картофена салата
Към тази основна рецепта могат да се добавят и допълнителни съставки или подправки – маслини, пресен зелен лук, пресен магданоз, сварени яйца, майонеза, горчица, зехтин вместо слънчогледово олио, лимонов сок вместо оцет и др. Аз обаче най-много обичам традиционната българска рецепта и обикновено я приготвям в голямо количество, защото колкото по-дълго стоят в хладилника, толкова повече картофите абсорбират вкусовете на подправките и салатата става още по-вкусна.
Картофите
В много рецепти с картофи картофите се обелват, нарязват се на кубчета и се варят. Така увират по-бързо и е приготвянето им е по-лесно. Аз не харесвам този начин, защото картофите абсорбират доста вода, разваряват се и след това не успяват да поемат дресинга и подправките – остава воднист вкус. Винаги предпочитам да варя картофите с обвивките, да ги обеля още докато са горещи и веднага да ги подправя (ако картофите са пресни, не ги беля). Така картофите абсорбират дресинга и подправките и стават много по-вкусни.
Харесвам картофите, нарязани на едри парчета – така те запазват формата и текстурата си, а салатата не се превръща в каша.
Лукът
В тази салата през зимата използвам червен или бял лук, а през пролетта ми харесва и с много по-мекия на вкус пресен лук. Лукът бързо загубва свежестта си, затова го предпочитам нарязан на ситни кубчета. Ако поднасям салатата веднага, нарязвам лука на полумесеци или кръгчета и така лукът, освен пикантност, прави картофената салата още по-свежа и красива. Когато поднасям салата, приготвена по-рано, я поръсвам с прясно нарязан лук преди сервиране.
Моята тайна за вкусна картофена салата
Когато овкуся салатата и преценя, че съм постигнала желания резултат, добавям още мъничко сол, олио и оцет. Картофите абсорбират вкусовете и след 2-3 часа салатата става идеална на вкус. Ако не направя това, след няколко часа салатата е станала малко безвкусна и при сервирането се налага да добавям подправки отново, които нямат време да се абсорбират от картофите, остават на повърхността им и вкусът не е точно такъв, какъвто трябва да е.
Вариации на обикновената картофена салата
Други вариация на обикновената картофена салата са пролетната картофена салата с пресни (бейби) картофи и пресен лук и средиземноморската картофена салата.
Картофена салата с червен лук
Картофена салата с червен лук – традиционната българска рецепта с картофи и лук, произведени в собствената градина, със слънчогледово олио и оцет.
Продукти
- Картофи – 500 грама
- Червен лук – 1 малка глава
- Слънчогледово олио – 2-3 супени лъжици
- Оцет – 1 супена лъжица
- Сол
Приготвяне
Картофите се сваряват цели, с обвивката, като се внимава да не се преварят. Картофите се обелват и се нарязват на големи кубчета с еднакъв размер. Лукът се нарязва на тънки полумесеци или малки кубчета, добавя се към картофите. Картофите се подправят със слъночгледово олио, оцет и сол на вкус.
Моята тайна: добавям малко повече от всички подправки докато картофите са още горещи, оставям картофената салата да изстине на стайна температура, след това я оставям за няколко часа в хладилника. Картофите абсорбират подправките и стават много вкусни.
Може да се сервира и гореща, и студена.
Хранителен състав
Порции
2Порцион
1Стойности за една порция Калории за 1 порция 370Мазнини 19 gНаситени мазнини 2 gНенаситени мазнини 16 gХолестерол 0 mgВъглехидрати 49 gФибри 0 gЗахар 3 gПротеини 11 g
Хранителна стойност — вуксно и умерено калорично
Много хора се страхуват от въглехидратите и ги избягват. За здравия организъм въглехидратите от зеленчуци и плодове са източник на енергия. Мозъкът и мускулите използват глюкоза като енергиен източник и всяка физическа или умствена активност води до повишен глад за въглехидрати. Храните, които освобождават бързо голямо количество глюкоза (имат висок гликемичен индекс) – каквито са и картофите – са проблем само за хората с вече нарушен метаболизъм, например хората с инсулинова резистентност и диабет. Добавката на протеини и мазнини към картофите понижава гликемичния им индекс и ги прави по-полезни.
11