Постен гювеч – любимо ястие от българската национална кухня

Постният гювеч е едно от любимите ми ястия от българската национална кухня. Винаги предпочитам зеленчуците пресни и сурови, на салата или просто така, но когато имам остарели и не толкова свежи зеленчуци, обикновено ги превръщам вгювеч или миш-маш

Това е една от онези рецепти, които имат хиляди вариации, които всяко семейство приготвя по свой уникален начин – колкото хора, толкова и рецепти. Моята рецепта няма претенции за уникалност – това е просто начинът, по който аз приготвям гювеча.

Моята рецепта за постен гювеч

Обикновено в гювеча слагам различни зеленчуци, с каквито разполагам в момента. Основните зеленчуци за тази рецепта са картофи, домати, чушки и патладжан – не си представям гювеча без тях и ако не разполагам с някой от тях, обикновено се отказвам да приготвям тази рецепта. Аз не обичам сготвен лук и обикновено поръсвам изпечения гювеч със ситно нарязан пресен лук и/или пресен магданоз. Към тази рецепта обаче може да се добави лук, грах, моркови, тиквички, зелен фасул, бамя и почти всеки друг местен зеленчук в зависимост от наличността и вкусовете. Количествата на зеленчуците нямат значение – винаги слагам от каквото колкото имам. За мен картофите са основният зеленчук в това ястие, така че обикновено слагам малко повече от тях.

Въпреки че много подправки се съчетават добре със зеленчуковите ястия, постният говюч го овкусявам само с традиционни български подправки – червен пипер, шарена сол и черен пипер. Добавям пресен магданоз след изпичане. Понякога за пикантност добавям и лют червен пипер или люта чушка. Според мен българският постен гювеч няма нужда от други подправки.

Гювечът може да се изпече в глинени съдове или обикновена тава. Глинените съдове го запазват горещ продължително време и са много красив начин за сервиране на гости.

Гювечът се сервира топъл, но аз го обичам и студен на следващия ден.

 

Порции: 2

Постен гювеч

Постен гювеч

Постният гювеч е традиционно българско ястие с местни зеленчуци и ароматни български подправки – шарена сол, червен пипер и магданоз.

Продукти

  • Картофи среден размер – 2 бр.
  • Чушки – 2 бр.
  • Домати среден размер – 2 бр.
  • Патладжан – 1 бр.
  • Слънчогледово олио – 2 супени лъжици
  • Шарена сол – 1 чаена лъжичка
  • Червен пипер – 1 чаена лъжичка
  • Черен пипер – на вкус
  • Сол – 1 чаена лъжичка
  • Магданоз за поръсване

Приготвяне

Зеленчуците се измиват и се нарязват с парчета с приблизително еднакъв размер (размерът на картофите определя времето за готвене.) Зеленчуците се смесват в купа, овкусяват се с подправките, разбъркват се добре и се прехвърлят в съд за печене. Налива се съвсем малко вода.

Гювечът се пече за около 40 минути на 200°C (до готовност на картофите).

Хранителен състав

Порции

2

Порцион

1

Стойности за една порция Калории за 1 порция 250Мазнини 11 gВъглехидрати 35 gФибри 8 gЗахар 12 gПротеини 5 g

Приготвихте ли тази рецепта?

Моля оставете коментар в блога или споделете снимка в Инстаграм

Хранителна стойност — нискокалорично, здравословно и вкусно ястие с български продукти

Здравословно зеленчуково ястие с местни зеленчуци, богати на макронутриенти и микронутриенти. Една порция от ястието осигурява ежедневната необходима доза от фибри. Ястието съдържа ниско количество протеини и може да се комбинира с бяло сирене или яйца за балансиране на състава на макронутриентите. Съдържанието на мазнините може да бъде понижено чрез използване на по-малко количество олио.

250

 

Постен гювечПостен гювеч

10
(Visited 5 683 times, 1 visits today)

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.